آشنائی با کندوله

روستاي كندوله مركز دهستان كندوله از توابع بخش دينور شهرستان صحنه در استان كرمانشاه، با مختصات جغرافيايي 47 درجه و 13 دقيقه طول شرقي و 34 درجه و 39 دقيقه عرض شمالي، در فاصله 52 كيلومتري شهر صحنه و 75 كيلومتري مركز استان (كرمانشاه) قرار گرفته است. اين روستاي زيبا از شمال به كوه كوله بزرگ، از شمال غرب به كوه خره سياه و از جنوب به كوه پير آفتاب محدود مي‏شود و جاده‏اي آسفالته و مناسب دارد.
كوه پير آفتاب محدود مي‏شود و جاده‏اي آسفالته و مناسب دارد. روستاي كندوله در ناحيه كوهستاني استقرار يافته و از سطح دريا 1970 متر ارتفاع دارد، آب و هواي كندوله معتدل و كوهستاني است. در بهار و تابستان معتدل و در پاييز و زمستان سرد است.
برخي بناي روستاي كندوله را به دوران آل بويه نسبت مي‏دهند. گفته مي‏شود اين محل در اصل مكان قلعه ركن‏الدوله بوده است كه بعدها به صورت «كندوله» درآمده است. اين نام در تلفظ مردم محلي «كنوله» ناميده مي‏شود. بنا به روايت ديگري «كند» در تركي به معني ده است و چون اين ده نيز مركز حكومت (الدوله) بوده است، پس از اختصار به «كندوله» تغيير يافته است؛ بناهاي امامزاده پيرافته، قلعه مردان و آثار باقي مانده ديگر نشانگر قدمت و سابقه تاريخي اين روستا است. مردم روستاي كندوله به زبان كردي با گويش هورامي سخن مي‏گويند، آنان مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.
براساس نتايج سرشماري سال 1385، روستاي كندوله 1500 نفر جمعيت داشته است . درآمد اكثر مردم روستاي كندوله از باغداري و دامداري تأمين مي‏شود. علاوه بر فعاليت‏هاي مذكور، در اين روستا قالي‏بافي نيز رواج دارد. انگور، زردآلو، سيب، گلابي و هلو، از مهم‏ترين محصولات باغي و سردرختي اين روستا به شمار مي‏روند و گندم نيز از جمله محصولات زراعي روستاست .دامداري مشتمل بر پرورش گاو و گوسفند، يكي از فعاليت‏هاي اقتصادي مردم روستاي كندوله است و شيره، كره، ماست، پنير و روغن حيواني از فرآورده‏هاي لبني روستا به شمار مي‏آيند. گروهي از زنان و مردان روستا نيز به قالي‏بافي مي‏پردازند.
روستاي كندوله در كوهپايه استقرار يافته و بافت مسكوني متمركز دارد. خانه‏هاي روستاييان غالباً داراي ايوان مي‏باشند. عمده مصالح به كار رفته در خانه‏ها، خشت و گل است كه هنرمندانه به كار گرفته شده‏اند . ديوار خانه‏هاي خشتي به دليل سرماي سخت زمستان ضخيم است و در قاب روزنه‏ها پنجره‏هاي كوچكي تعبيه شده است. سقف خانه‏ها مسطح و با تيرهاي چوبي و اندود كاهگل پوشيده شده است. در ساخت خانه‏هاي جديد از مصالح مقاوم آهن، گچ، آجر و سيمان استفاده مي‏شود. روستا، معابر عريضي دارد و در برخي از آن‏ها درختان بلند و نهرهاي آب، فضاهاي دلپذيري را به وجود آورده‏اند.
فضاي روستاي كندوله از نظر طبيعي بسيار دل‏انگيز و زيباست. انگور يكي از مهم‏ترين محصولات زراعي و جذاب آن است. تاكستان‏هاي زيبا و متعددي كه در فصل تابستان خوشه‏هاي انگور از تاك‏هاي آن آويزان مي‏شوند، مناظر بسيار جذاب و چشم‏نوازي را پديد مي‏آورند، به ويژه آنكه روستا در دامنه كوه واقع شده و باغات پلكاني دارد.
اطراف روستاي كندوله، با كوه‏هايي احاطه شده است كه چشم‏ندازهاي بسيار زيبا و تماشايي دارند. سطح كوه‏ها در فصول بهار و تابستان از انواع كمياب گياهان خودرو و گل‏هاي رنگارنگ پوشيده مي‏شود و فضاي بسيار زيبا و دلكش به وجود مي‏آورد. در فصل زمستان نيز كوه‏ها از برف پوشيده مي‏شوند و جلوه طبيعي خاصي مي‏يابد.
در 26 كيلومتري روستا، دشت پهناور و معروف دينور واقع شده است. دشت دينور از رسوبات رودخانه‏هاي دينور و كنگرشاه به وجود آمده است. اين دشت به لحاظ مناظر طبيعي، بسيار زيبا و منحصر به فرد است.انواع درختان كيكم، بلوط، گويچ، بلالوك و ارژن و همچنين پونه، گل گاوزبان، گل كبود، گل ختمي، بومادران و گون كه مصارف دارويي نيز دارند، دشت دينور را به ويژه در بهار و تابستان به بهشتي زيبا مبدل مي‏سازند. اين دشت زيستگاه انواع پرندگان و جانوراني مانند كبك، تيهو، گرگ، روباه و خرگوش است.
بر فراز تپه بلند پيرافته، بقعه امامزاده پيرافته قرار دارد كه از بناهاي مذهب روستا به شمار مي‏رود. بناي اوليه امامزاده در آتش‏سوزي از بين رفته و به جاي آن بناي جديد ساخته شده است. اين بنا شامل يك اتاق و يك ايوان است. سقف اتاق و ايوان با تيرهاي چوبي پوشيده شده و بام آن گل‏اندود است. در كنار بقعه، درخت ون كهنسالي وجود دارد كه بدون آبياري پابرجا مانده است.
در حوالي دهكده كندوله بقعه نور بخش واقع شده است كه محوطه اطراف آن به عنوان گورستان روستا مورد استفاده قرار مي‏گيرد. بناي اصلي بقعه نوربخش شامل اتاقي است كه از سنگ، خشت و گل ساخته شده است. بقعه مزبور از آثار مذهبي روستاي كندوله است.قلعه مروان بر بالاي كوه لمه قه‏لا (سيه قلعه) در شمال شرقي كندوله، واقع شده و مصالح بكار رفته در آن از سنگ و ملاط گچ است. مردم كندوله معتقدند كه اين قلعه محل پنهان شدن مروان خليفه اموي بوده است. قلعه مروان از آثار تاريخي اين روستاست. مردم روستاي كندوله همانند تمام ايرانيان، در اعياد بزرگ ملي و مذهبي به جشن و سرور مي‏پردازند. برگزاري مراسم چهارشنبه سوري و عيد نوروز از مهم‏ترين مراسم مردم اين روستا است. تعزيه‏خواني در ماه محرم و برگزاري مراسم عزاداري عاشورا، از مهم‏ترين آيين‏هاي مذهبي روستا به شمار مي‏روند.
مهم‏ترين صنعت دستي و هنري مردم روستا، بافت انواع قالي با طرح‏هاي بومي (برگرفته از طرح‏هاي كردي) و طرح‏هاي غيربومي است و جنبه صادراتي دارند.
رايج‏ترين بازي‏هاي روستاي كندوله عبارتند از قل قلان، كه نوعي بازي شبيه «لي لي» است و بازي پهلان، كه نوعي بازي سنگ‏پراني با دست، به سوي هدف مي‏باشد. از انواع ديگر بازي‏هاي مردم اين روستا مي‏توان به شال دوركي، اكل مكل، تران و ترنه بازي اشاره كرد.
در ميان مردم روستاي كندوله نيز مانند ساير نقاط كردنشين، موسيقي جايگاه ويژه‏اي دارد و در اكثر مراسم جشن و سرور، همراه با نواختن سازهاي محلي، مردم به رقص و پايكوبي و خواندن ترانه‏هاي شاد مي‏پردازند.
پوشاك زنان روستاي كندوله شامل سربند، پيراهن بلند، كلنجه، قبا، جافي است و پوشاك مردان نيز از عرق‏چين، سربند، كرواسي فقيانه، كوله بال، قبا، شال، سلته، جافي، جوراب و گيوه تشكيل شده است.
از انواع غذاهاي متداول در روستاي كندوله مي‏توان به دوغينه كه با بلغور گندم و دوغ ترش پخته مي‏شود؛ آش شلغم كه با شلغم، آب انارو بلغور گندم تهيه مي‏شود؛ آش ترش كه با حبوبات و سبزي‏هاي معطر و دوغ پخته مي‏شود و همچنين به نوعي دلمه محلي اشاره كرد.
دسترسي: روستاي كندوله از طريق شهرهاي كرمانشاه، صحنه و كامياران قابل دسترسي مي‏باشد و جاده‏هاي منتهي به اين روستا از شهرهاي مزبور مناسب و آسفالت است.

روستاهاي كندوله
به مرکزیت روستای کندوله مشتمل بر 33 روستا، مزرعه و مکان به شرح زیر:
1 – کندوله، 2 – پشت‌پیرافته، 3 – پریان، 4 – شریف‌آباد، 5 – بزه رود، 6 – قلعه بزه رود، 7 – کهریز، 8 – چشمه غلام ویس، 9 – حجت‌آباد، 10 – تراز و بره، 11- مله‌هانه، 12 – تازه‌آباد، 13 – امیرآباد، 14 – کری‌زاغه، 15 – سرچمن، 16 – گرماب، 17 – قروجنگ، 18 – سیاه‌خانی، 19 – چشمه آلوچه، 20 – خلیل‌اله،21 – علی‌آباد، 22 – کرتویچ علیا، 23 – کرتویچ سفلی، 24 – ازناب علیا، 25 – ازناب سفلی، 26 – چشمه بیگلر، 27 – چشمه قبنر، 28 – کنک، 29 -‌کرم‌بست، 30 – اسلام‌آباد بزه‌رود، 31 – مزرعه عثمان دره، 32 – امامزاده سید جلال‌الدین،
امامزاده های کندوله
امامزاده پیرافته در روستای کندوله
امامزاده سلطان احمد( سلطان احمی) در اراضی روستای کندوله
امامزاده سید ابراهیم در روستای پریان
بنای امامزاده پیرافته (پیر یافته) یا امامزاده محمد حسین یکی از صدها بنای مذهبی استان کرمانشاه است که در روستای کندوله از بخش دینور شهرستان صحنه قرار دارد.بنای این امامزاده بر روی تپه بلندی به نام پیرافته که در نزدیکی روستای کندوله قرار دارد، واقع شده است بنای اصلی این امامزاده که دارای معماری خاصی بود در گذشته نه چندان دور بر اثر یک آتش سوزی از بین رفته بود و در سال 1351 بنای جدیدی توسط اهالی منطقه بر روی مرقد این امامزاده احداث شده است، ( گرچه پس از این تاریخ نیز چندین بار بنای این امامزاده توسط اهالی روستا تعمیر و مرمت شده است). این بنا دارای یک اتاق و یک ایوان است که در ورودی بقعه متبرکه امامزاده پیرافته در ایوان قرار دارد. همچنین سقف ایوان با تیرهای چوبی پوشیده شده و بام این بنای مذهبی استان کرمانشاه به سبک معماری خانه های روستا گل اندود شده است. در کنار بقعه، درخت ون کهنسالی وجود دارد که به گفته اهالی روستا سالیان سال است که بدون آبیاري پابرجا مانده است. این بقعه متبرکه در بین اهالی منطقه و به ویژه مردم روستای کندوله بخش دینور دارای احترام خاصی است.
طوايف كندوله
کندوله از طوایف معروف در منطقه ی کرمانشاهان است. کندوله دارای خاندان علمای محلی بوده است . اهالی کندوله پیرو مذهب اثنی عشری هستند و به گویش هورامی تکلم می کنند. از کندوله شاعران برجسته کردی سرا و فارسیگوی برخاسته که از آن جمله الماس خان کندوله ای شاعر بزرگ کرد، ملک بیستون و ملا رضا و مرحوم محمد باقر بانیانی شاعر خوش قریحه هستند. اهالی کندوله، بهلول از عقلای مجانین دوره ی عباسی را منسوب به این منطقه می دانند. در کندوله بیش از هزار و هشتصد قطعه باغ را در دل کوه با نهایت جدیت و تلاش به وجود آورده اند.
طایفه کندوله به تیره های متعدد تقسیم می شوند و در محل سکنی خود، سه محله ی اصلی ، محله بالا، محله وسط و محله پایین را تشکیل می دهند.
تیره های محله بالا و سران تیره ها: 1- تیره چراغه (کدخدا کاکی)2- تیره باقره( میرزا رجب خان) 3- تیره رضا ویس( میرزاخان) 4- تیره جهان ویس( کدخدا الله مراد) 5- تیره شهباز بک (کامبارک) 6- تیره زنگله (جانعلی) 7- تیره حسینعلی وکیل باشی 8- تیره کاصیدیم(محمد ولی) 9- تیره داروغه (شاه کرم) 10- تیره مشهدی حسین (ملک مهرخان)
تیره های محله وسط (سمایله): 1- تیره شامبیاتی(محمدعلی خان کندوله ای)2- تیره غلامعلی(میرزا سبز علی) 3- تیره ملا صالح 4- تیره صوفی محمد حسین 5- تیره مخموله (محموده) 6- تیره شرف الملک 7- تیره استاد اسماعیل8- تیره استاد قاسم 9- تیره دوم (گیوه کش ها) 10 تیره مؤمنه
تیره های محله پایین(واره): 1- تیره مامه حسینعلی2- تیره بابا 3- تیره آخوندها 4- تیره علی سلیمه 5- تیره کاکا 6- تیره باوکه 7- تیره خره کلی 8- تیره جماعت سیاه 9- تیره عراقی ها 10 تیره دراویش 11- تیره ملازمان 12- تیره محمد کرمانی13 تیره فرهاد کندوله
( جغرافیای تاریخی و تاریخ مفصل کرمانشاهان ج 1 ص643)

تقديم به دوستداران شعر و ادب
شعري به زبان كنيوله اي تقديم به شما:
به شاران ماچان کنیوله شارن
دورش گولنو بینش گلزارن
باغوباغاتش صفای هنیش هن هرباغیش ماچی رازی هنیش
پیرافتش ماچی جه اسرو سرن سلطان احمدن خیلی سرورن
جه فصل زمسان هواش خیلی سردن جه تمام منطقه زوانش فردن
تقدیم به تمام ماچو زوانان ماچوت په نه، واچه ش په نه، واتش په نه ت، واچه م په نه
معنی شعر:
به شهرهه می گویند کندوله شهر است
دورو برش گل است و بین آن گلزار است
باغ و باغاتش صفای دیگری دارد
در هر باغی انگار رازی دیگر نهفته است
پیرافته را می گویی از هر سرس سرتر است
جایگاه سلطان احمد است که سر ور است
در فصل زمستان هوای بسیار سردی دارد
زبانش در تمام منطقه منحصر به فرداست
ماچو زبان:بسیاری از مورخین به هورام زبانان ماچو زبان نیز گفته اند
بهت مگم، بهش بگو، بهت گفت، بهم بگو.

+ شعرای نامدار کرد
دوستان گرامی، موضوعی که مدت مدیدی است که خواهانیم به آن به پردازیم معرفی چهره هایی است که به نحوی در جهت رشد و اعتلای فرهنگ کردی گامی برداشته اند، می باشد. از آنجا که شاعر بلند آوازه فارس زبان، فرخی یزدی می فرمایند:
در دفتر زمانه فتد نامش از قلم هر ملتی که مردم صاحب قلم نداشت
به این فکر افتادیم تا به شناساندن شعرای بزرگ کرد از جمله؛ غلامرضا خان یاسمی، میرزا حسین بانیارانی، سرهنگ الماس خان کندوله ای، خانای قبادی، مستوره کردستانی، قانی، هژار، هیمن، مولوی، نالی و…. قدمی در این راه برداشته باشیم.
در سال 1702 میلادی یعنی 308 سال پیش در روستای کندوله از توابع استان کرمانشاه، در خانواده ای ثروتمند و اشراف زاده کودکی دیده به جهان گشود که پدرش احمد خان کندوله ای بود. نام وی را الماس نهادند که بعدها به ‌”الماس خان کردستانی”، “سرهنگ الماس خان”، “الماس خان کندوله ای”، “میرزا الماس خان” و “الماس خان کلهر” شهرت یافت.
الماس خان نجیب زاده بود و از همان اوان کودکی برای فراگیری علم در مدرسه حضور یافت و در شهرهای کرمانشاه و سنندج آموزش های نظامی و رزمی را نیز فرا گرفت و پس از تحصیل به سپاه نادرشاه پیوست. وی در سپاه نادر به جهت شایستگی هایی که در جنگ از خود نشان داد، مورد توجه نادرشاه قرار گرفت.
اما در یکی از جنگهای نادر با توپال عثمان پاشا که در سال 1732 به وقوع پیوست، الماس خان حضور نیافت و سپاه نادر شکست خورد. نادرشاه شکست سپاه خود را به عدم حضور موثر الماس نسبت داد و وی را از سپاه خود اخراج کرد. الماس خان نیز به زادگاه خود برگشت و از آن پس به سرودن شعر و نواختن تنبور و شکار پرداخت.
وی در سال 1776 میلادی یعنی 234 سال پیش در سن 74 سالگی دیده از جهان فروبست.
آثار و اشعار الماس خان به حق گنجینه ای ناب از اشعار کردی است. بدون شک وی یکی از حماسه سرایان شهیر و نامی ادبیات کردی است که حقیقتاً نام وی انچنان که شایسته است مورد لطف قرار نگرفته است. منظومه های حماسی وی شامل:
خورشید و خاور شیرین و خسرو هفت لشکر نادرنامه رستم وسهراب منیژه وبیژنکنیزک و یازده رزم شه مال و زلان وی شاهنامه فردوسی را نیز به زبان کردی ترجمه کرده است.

خو به جنگ نیین
خو به جنگ نیین خو به جنگ نیین
دیده م دلداری خو به جنگ نیین
دل زه ره ی کوشته ن خو ژ سه نگ نیین
نه ده ی له جه رگم جای خه ده نگ نیین
شه رتی ئینسافیش خو په ی ته ور نیین
تیره و تختی تو بی درنگ نیین
ولات خو چون تو گشت فه ره نگ نیین
غه یر ژه تو قه هتی شوخ و شه نگ نیین
من که رسواییم به رز بی نه رووی یام
بیم ه تانه کیش واته ی خاس و عام
شه رته ن ژه داخت چوون قه یس سالان
ویلی ولات بام تا پام نه پالان
ته رکی دنیا که م ته رزی ئه بدلان
یاهو بکیشوو ژه قاپی مالان
به رگی سه نعانی بپوشوو نه وه ر
قیس ئاسا بیدی بگیروو نه وه ر
کوکه نی فه رهاد باوه زوون و یاد
نه راگه ی شیرین سه ر بده م وه باد
چوون مه جنوون ژه داخ تانه زیب و زوشت
ژه عیشقی لیلی ویم بده م وه کوشت
هه رجا چوون فه رهاد ته ر کی شاهی که م
هه ر کوو چوون مه جنون مال گه دایی که م
ئه لبه ت که سی هن ژه ده رده داران
ساریش که رو زام جای تیره خاران
نه چوون تو ناشی دانه ی دور نه ناس
هه ر های نه سه ودای بی قه دری ئه لماس
از همه علاقمندان درخواست ميگردد ما را در اين را همراهي كنند و در صورتيكه مطلب يا نوشته اي در اختيار دارند ارسال فرمايند تا در اختيار ساير دوستداران شعر و ادب قرار گيرد.
صفحه ارسال مطلب


ارسال شده در نوامبر 29, 2014
توصیه‌هایی برای پیشگیری از کمردرد فرسودگی ستون فقرات که می‌تواند ناشی از بالا رفتن سن باشد عامل اصلی کمردرد است اما با رعایت برخی نکات خطر آسیب‌دیدگی این عضو کاهش می‌یابد. پایگاه خبری تحلیلی هدانا (HODANA.IR): دکتر «میشل گلیبر» از آکادمی جراحان استخوان در آمریکا گفت: بسیاری از افراد مبتلا به کمردرد گله می‌کنند که […] ...
بیشتر بخوانید ...
دسامبر 2, 2014
آغاز حذف دفترچه‌های بیمه از شنبه مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران از آغاز حذف دفترچه‌های بیمه مردم به صورت آزمایشی در چهار بیمارستان کشور از 15 آذر ماه خبر داد. پایگاه خبری تحلیلی هدانا (HODANA.IR): دکتر انوشیروان محسنی بندپی با بیان اینکه حذف تدریجی دفترچه‌های بیمه در دستور کار قرار دارد اظهار کرد: پیشنهاد داده‌ایم […] ...
بیشتر بخوانید ...
دسامبر 2, 2014
اعترافات تکان هنده پزشک اسیدپاش روزنامه ایران در گزارشی در باره اسیدپاشی به صورت دکتر سیامند انوری مدیر بیمارستان ضیائیان نوشت: پس از ساعت‌ها عملیات تحقیقی، پلیس به سرنخی از یک جراح عمومی رسید که عضو هیأت علمی دانشگاه نیز بود و از مدت‌ها پیش با مدیر بیمارستان ضیائیان اختلاف داشته است. روزنامه ایران در […] ...
بیشتر بخوانید ...
دسامبر 2, 2014
۴ دلیل خوب برای خوردن سیب زمینی سرخ کرده  لُب کلام اینکه سیب زمینی سرخ کرده باعث چاقی نمی شود. مخلص کلام اینکه سیب زمینی برای سلامتی مضر نیست. برعکس سیب زمینی برای سالم و سرحال بودن بدن لازم و ضروری است. سیب زمینی سرخ کرده آب از لب و لچه ی همه به […] ...
بیشتر بخوانید ...
دسامبر 1, 2014
آیا برای حفظ ارزش غذایی سبزیجات باید آنها را خام مصرف کنیم؟ پاسخ منفی است. اگر چه برای جلوگیری از کاهش ارزش غذایی سبزیجات باید خام مصرف شوند،اما ما بر این عقیده هستیم که می توان در عین پختن سبزیجات ارزش غذایی آنها را حفظ کرد،البته با انتخاب شرایط پخت مناسب هر سبزی می توان […] ...
بیشتر بخوانید ...
دسامبر 1, 2014
شفقنا- روزنامه دنیای اقتصاد مقاله ای در خصوص تمرکز مدیران به نقل از HBSمنتشر کرده است که مشروح آن را در زیر می خوانید. تمرکز کردن به خودي خود در هر کاري بسيار خوب است. سال هاي سال است که به مديران توصيه شده تمرکز خود را بر مسائل مشخصي مانند طراحي استراتژي هايي براي […] ...
بیشتر بخوانید ...
دسامبر 1, 2014
چگونه «آهن» بیشتری از غذاها جذب کنیم؟ تغذیه > توصیه‌ها و آداب – همشهری آنلاین: یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه برخی از مواد مغذی سبب افزایش جذب آهن موجود در غذاها می‌شوند، گفت: ویتامین C از جمله این مواد است. دکتر مجید احمدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايسنا، افزود: اگر همراه […] ...
بیشتر بخوانید ...
نوامبر 30, 2014
7 خاصیت فوق العاده آویشن آویشن گیاهی از خانواده نعناع است که در مصر باستان از آن برای مومیایی کردن استفاده می‌کردند در حالی که در یونان به‌ عنوان عود کاربرد داشته است. پایگاه خبری تحلیلی هدانا (HODANA.IR): گیاه آویشن به‌ دلیل خواص درمانی از قبیل نقش آن در درمان آکنه و فشارخون بالا شناخته […] ...
بیشتر بخوانید ...
دسامبر 2, 2014
هافینگون پست مدعی شد: ایران به جمع بمباران کنندگان داعش پیوست وب سایت محافظه کار هافینگون پست آمریکا در خبری به نقل از یک مقام وزارت دفاع آمریکا مدعی شد ایران نیز به جمع کشورهای بمباران کننده مواضع داعش در عراق پیوسته است. عصر ایران: وب سایت محافظه کار هافینگون پست آمریکا در خبری به […] ...
بیشتر بخوانید ...
دسامبر 2, 2014
بربری 700 تومان، سنگک 800 تومان نان از امروز رسما گران شد رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان، قیمت جدید انواع نان با 30 درصد افزایش به طور متوسط را براساس تازه‌ترین مصوبه دولت اعلام کرد. محسن لزومیان با تشریح جزئیات افزایش به طور متوسط 30 درصدی قیمت آرد و نان در استان تهران گفت: […] ...
بیشتر بخوانید ...
دسامبر 1, 2014
این نوع فلفل چربی های شکم را از بین می برد این نوع فلفل چربی های شکم را از بین می برد  این ماده خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و سلول های بدن را در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند. پژوهش های اخیر حاکی از این است که مصرف فلفل قرمز باعث […] ...
بیشتر بخوانید ...
دسامبر 1, 2014
کدام نمایندگان و اعضای دولت، سابقه حضور در قوای مجریه و مقننه را دارند؟ در میان نمایندگان 9 نفر سابقه حضور در دولت‌های مختلف را دارند. 4 نماینده سابقه حضور در دولت احمدی نژاد و 5 نماینده سابقه حضور در دولت‌های موسوی، هاشمی رفسنجانی و خاتمی را در کارنامه خود دارند. 9 تن از نمایندگان […] ...
بیشتر بخوانید ...
دسامبر 1, 2014
چیپس‌های غیر استاندارد معرفی شدند تغذیه > صنایع غذایی – همشهری آنلاین: کارشناسان سازمان ملی استاندارد ایران در بازرسی و کنترل بازار، چیپس سیب زمینی سنتی در عناوین مختلف از جمله چیپس سنتی آقا بزرگ و طهران .. که بدون علامت استاندارد در سطح گسترده‌ای عرضه می‌شود را شناسایی کردند. به گزارش ایسنا، طبق اعلام […] ...
بیشتر بخوانید ...
نوامبر 30, 2014
آشنائی با کندوله روستاي كندوله مركز دهستان كندوله از توابع بخش دينور شهرستان صحنه در استان كرمانشاه، با مختصات جغرافيايي 47 درجه و 13 دقيقه طول شرقي و 34 درجه و 39 دقيقه عرض شمالي، در فاصله 52 كيلومتري شهر صحنه و 75 كيلومتري مركز استان (كرمانشاه) قرار گرفته است. اين روستاي زيبا از شمال […] ...
بیشتر بخوانید ...
نوامبر 29, 2014
1.24448418617